Používané rastliny
Význam mokraďových rastlín v procese čistenia
Koreňové čistiarne s vertikálnymi filtrami vedia čítať vodu aj bez rastlín, väčšinu čistiaceho efektu zaisťujú baktérie na povrchu náplne koreňového filtra. V koreňových čističkách odpadových vôd napriek tomu plní vegetácia množstvo dôležitých doplnkových funkcií, ktoré možno zhrnúť do týchto bodov:
- Rastliny odoberajú časť „živín“ obsiahnutých v odpadovej vode, najmä dusík a fosfor
- Koreňový systém rastlín vytvára priaznivé podmienky pre rozvoj mikroorganizmov významne sa uplatňujúcich v čistiacom procese
- V zimnom období vytvárajú rastliny tepelnú izoláciu koreňového poľa a výrazne znižujú hĺbku premŕzania.
- Vďaka evapotranspirácii vytvára vo svojom okolí priaznivú mikroklímu
- Väčšina z využívaných rastlín plní svojim kvetenstvom estetickú funkciu
- Niektoré z rastlín patria medzi liečivky
Rastliny pre koreňové čističky, prirodzené záhradné jazierka a mokrade
Mokraďové rastliny majú schopnosť značnej adaptácie na stále, prípadne periodické zaplavenie, nedostatok kyslíka, vysoký obsah solí a náhlu zmenu pH prostredia. Všetkým rastlinám vhodných na vysadenie koreňovej čističky vyhovuje práve voda z domácností bohatá na „živiny“ (odpadové látky).

Je to vytrvalá 1 až 1,5 m vysoká bylina s 2 cm širokými listami. Kvety, ktoré sa objavujú v júli až auguste, sú zostavené z dlhých chlpov usporiadaných v hustých, valcovitých paliciach. V minulosti sa užívali najmä odnože pálky, ktoré obsahujú veľké množstvo škrobu. Tiež pôsobia močopudne, užívali sa ako krv čistiaci prostriedok, proti úplavici a proti vredom v ústach. Kvety sú údajne veľmi dobré aj surové. Páperu zo zrelých palíc využívali v minulosti chudobnejší ľudia namiesto peria do perín, z listov sa zas skôr plietli rohože, košíky, klobúky, kabelky a podobne; rozdrvené listy s olejom liečili vredy aj otvorené rany.







Požitiu sa ale vyvarujte! Predtým sa puky naložené v octe konzumovali a listy sa pridávali do šalátov, kým z miernych otráv mnoho ľudí zistilo, že rastlina je jedovatá.

O tom, že Vrbica bola v liečiteľstve užívaná už v pradávnych dobách, svedčí aj latinské rodové meno, ktoré je odvodené z gréckeho lythron, čo znamená krv vytekajúcu z rany (byliny sa v minulosti užívalo najmä na zastavenie krvácania). Mladé výhonky Vrbice sa vo Francúzsku pridávali do rôznych šalátových zmesí.
Kvitne od júla do septembra fialovočervenými kvetmi usporiadanými v dlhých klasoch a je veľkým lákadlom pre motýle. Dosahuje výšku 100–150 cm, ale v dobrých podmienkach dorastie až do dvoch metrov. Preferuje pôdy striedavo vlhké až bahnité, kyslé s dostatkom dusíka, a slnečné stanovište.

Krásne vyzerá aj v čerstvých aj suchých väzbách. Čaje a masti s obsahom túžobníka sú k dostaniu v lekárňach, alebo si ich môžete vyrobiť sami.
Túžobník brestový patril vždy medzi menej známe liečivky. Až potom, čo ho doktor Priessnitz začal preventívne podávať proti besnote, bol podrobený starostlivému chemicko-farmakologickému skúmaniu a bolo zistené, že koreň Tužobníka má do určitej miery schopnosť ničiť pôvodcu besnotovej nákazy. Neskôr sa zistilo, že celá rastlina má antibakteriálne účinky, a že výluhy a tinktúry z nej pripravené ničia napríklad baktérie Staphylococcus aureus a Escherichia coli – pôvodca mnohých vážnych ochorení. V kvetoch, menej v vňati, sú flavonoidy a silice obsahujúce salicylaldehyd a metylsalicylát s podobnými účinkami ako má kyselina acetylsalycylová, základ liekov aspirín a acylpyrín.






Ako s rastlinami ďalej nakladať?
Niektoré z mokraďových rastlín možno využiť ako liečivky (např. Kyprej nebo Tužebník). Na jar (koncom februára), odporúčame rastliny pokosiť. Iba Zblochan vodní a Chrastici rákosovitou je možné kosiť a žať aj počas vegetačného obdobia a zberanú biomasu neskôr použiť na kompostovanie.

Chcete tiež tvoriť s vodou?
Napíšte nám, čo by ste radi realizovali a napríklad aj termín, kedy by ste sa chceli o svojich predstavách rozprávať. Budeme vás kontaktovať.